zielonagorainfo24.pl

Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

22.11.2020, 12:55

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy parę dni temu.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać odrobinę refleksji dotyczących ogromnego problemu, pojawiającego się na terenie całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę niebywale niebezpieczny. Toksyny, którymi oddychamy niestety w każdy dzień, mają niewątpliwie do czynienia z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Naprawdę warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.

Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze warto uzmysławiać sobie, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Jedną z dobrych opcji jak okiełznać degradacji powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył również, że połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak orzekł Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, iż problem ze smogiem i z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Epidemia COVID zaczęła panować w obszarach o bardzo wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest nieprawdopodobnie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij