zielonagorainfo24.pl

Zaraz wystartują prezydenckie wybory w Ameryce

Zaraz wystartują prezydenckie wybory w Ameryce

15.09.2020, 09:59

W bieżącym roku USA odda swój głos na przyszłego prezydenta. W tej chwili ten urząd wypełnia Donald Trump i oczywiście zabiega on o kolejną kadencję. Mimo wszystko konkurencja nie próżnuje i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem możemy zapoznania się z badaniami. W jaki sposób wyglądają? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, główny konkurent Trumpa posiada zdecydowanie większą przewagę.

Joe Biden, pretendent frakcji demokratycznej, ma ponad siedem procent wyższości nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo to wyborczy komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, by aktualne sondaże przedstawiały faktyczny rezultat głosowania. W ostatnim głosowaniu sytuacja prezentowała się nieco podobnie - Hillary Clinton w ostatnich wyborach również przodowała, choć ta wyższość nie była bardzo doskonała. Było to zaledwie 2,3 pkt proc. Niezależnie od tego, że była sekretarz stanu posiadała przewagę oraz zdobyła większą liczbę głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Donaldem Trumpem.

Co interesujące, w USA nie decyduje o wygranej większa liczba poszczególnych głosów. Przeważający będzie głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i jest uzależniona ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Aktualnie konkuruje ze sobą przede wszystkim kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania.

W każdym wymienionym stanie sondaże różnią się. W niektórych miejscach przewodzi Trump, gdzie indziej Joe Biden. Sytuacja zatem okazuje się nie być jednoznaczna. Sporo rzecz jasna zależeć będzie od przeważających postaw w danej części USA - niekiedy ludzie przedstawiają typowo republikańskie podejście, a niekiedy są to idee w znacznej mierze demokratyczne. Aczkolwiek nawet w częściach Stanów Zjednoczonych w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnim czasie zaszły ogromne modyfikacje. Wiele przez nowych, młodych mieszkańców, którzy prezentują liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie mieszkania. Takie podpisy mogą mieć znaczący wpływ na wybór kolejną głowę kraju.

A jak wyglądać będzie oddanie głosu w okresie pandemii? Przez pandemię wybory potrwają trochę dłużej, bo rozpoczną się dokładnie za niedługo. Ogromna większość Amerykanów chce głosować poprzez korespondencję.

Należy więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest do końca 100% pewne toteż kierowanie się sondażami może być niewłaściwe.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij