zielonagorainfo24.pl

Początek szkoły a epidemia

Początek szkoły a epidemia

01.09.2020, 08:52

We wrześniu dzieci mają pójść do przedszkoli oraz szkół, jednak mimo to w dalszym ciągu zwątpienie budzi Covid-19, z którym świat zwalcza od początku roku. Od marca uczniowie pobierają lekcje w sposób zdalny i bez cienia wątpliwości był to jeden z powodów, przez które mogliśmy powstrzymać w Polsce gwałtowny przebieg epidemii. Mimo wszystko czy pandemia w tej chwili wydaje się być aż tak stabilna, by przygotować do użytku żłobki, przedszkola oraz szkoły a potem pozwolić uczniom chodzić na zajęcia?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie możemy wskazać jednej odpowiedzi, co może być korzystniejsze - zaproszenie dzieci do szkół, czy przymus kontynuowania nauczania domowego. Przykładowo epidemiolodzy oraz osoby mające wątpliwości twierdzą, że to rzeczywiście maluchy najprościej rozsiewają różne wirusy czy też bakterie, a oświatowe budynki będą perfekcyjnym siedliskiem infekcji. Doskonale każdy z nas to zna - na zajęcia trafi pojedyncze dziecko z chorobą i w następnym momencie choruje znacznie więcej maluchów.

Inne osoby komunikują, iż zaprowadzono wiele procedur, do których muszą przyzwyczaić się szkoły, aby móc przywitać znowu swoich uczniów. Ale czy na pewno najmłodsi podopieczni będą ich przestrzegać? Czy to najlepsze rozwiązanie, aby większa liczba maluchów znalazła się w tej samej salce? Znawcy tematu są zdania, iż nie.

Przez lekcje zdalne narzekają niekiedy uczniowie i ich opiekunowie. Głównie dotknęło to uczniów w liceum, którzy komunikują, iż przez te miesiące nauki domowej czują się nie za dobrze nauczeni do egzaminu maturalnego (chociaż z drugiej strony w 2020 roku matura nie poszła wcale słabo). Ważne było również to, że nie każdy nastolatek ma Internet i komputer. W rodzinach, w których jest dużo dzieci jest tak, że w mieszkaniu zobaczymy jeden laptop. Rodzice mogą mieć więc kłopot w zorganizowaniu swoim maluchom warunków do nauki w tym samym czasie.

Społeczne kwestie okazują się także istotne. Placówki szkolne okazują się istotnym czynnikiem w rozwoju psychologicznym uczniów. W oświatowych budynkach poznajemy życie wśród ludzi dookoła a także uczymy się zawierać przyjazne relacje. Jednak w aktualnej chwili kwestie życia w społeczeństwie będą najmniej ważne, gdyż tak naprawdę liczy się zdrowie uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

Najwięcej uzależnione jest od uczniów i pedagogów

Poszerzanie się epidemii zależeć będzie głównie od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zapisów wskazanych przez sanepid oraz od tego czy opiekunowie są w stanie to przestrzeganie zasad upilnować. Niektórzy twierdzą, że zaproszenie uczniów do placówek oświatowych da nam ekspresowy rozwój koronawirusa, zatem w efekcie oświatowe placówki będą zamknięte lada chwila. Trzeba śledzić cały czas informacje, gdyż na samym początku roku szkolnego dużo się może pozmieniać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij